Zázrak menom zelená káva – piť či nepiť?
Zelená káva je v poslednej dobe propagovaná ako silný bojovník proti nadváhe. Jej predajcovia zaručujú priam zázračné účinky týkajúce sa zdravia a skvelej postavy. V článku sa bližie pozrieme na to, aká je realita. Zelená káva má mnoho pozitívnych účinkov, avšak nieje vhodná pre každého.
Popis a účinná látka
Zelenou kávou sa rozumejú nepražené zrná kávovníka. V predajniach zdravej výživy ju vieme nájsť často s vyššou cenou než akú má bežná káva, pričom spracovanie je jednoduchšie. Po zbere sa suší ale následne nepraží. Pridanú hodnotu však dodávajú pozitívne účinky na zdravie. Podobné účinky však majú aj iné potraviny obsahujúce dané kyseliny a antioxidanty, takže pokiaľ ju neužívate, nemúsite sa cítiť ochudobnený.
Výhodou zelenej kávy je, že vzhľadom k tomu, že neprešla pražiacim procesom v nej zostali zachované mnohé látky, o ktoré procesom praženia káva bežne prichádza. Látky, ktoré sú pri zelenej káve zaujímavé sa volajú fenolické zlúčeniny. Najvýznamnejší účinok z nich má kyselina chlorogénová (CGA), ktorá vo veľkej miere pôsobí na metabolizmus glukózy (pomáha štiepiť škroby na cukry) a má silné antioxidačné účinky. Táto kyselina však zároveň môže (aj nemusí) spôsobiť tráviace ťažkosti, pálenie záhy a podobne, lebo žalúdok ju nie vždy dobre príjma. Tieto nevoľnosti sa môžu objaviť aj pri nesprávne upraženej káve.
Zelená káva chuťovo pripomína viac zelený čaj ako klasickú kávu, kávový podtón však stále nájdete.
Zelená káva a chudnutie
Ak ste sa rozhodli, že dáte zelenej káve šancu, lebo chcete zázračne bez práce schudnúť, nieje pre Vás zrejme vhodná. Zatiaľ na svete neexistuje zázračná pilulka alebo zázračné zrnko, ktoré by samotné stačilo a bez akéhokoľvek ďalšieho pričinenia by bola výsledkom postava podľa predstáv. Najviac negatívnych názorov na ňu prevláda u ľudí, ktorí ju považovali za zázrak, vďaka ktorému schudnú a nič iné pre to spraviť nemusia.
Avšak určite by ste jej mali dať šancu, ak máte plán ako schudnúť (jedálniček a pohyb) a chceli by ste podporiť alebo urýchliť výsledok. Je klinicky dokázané, že zelená káva napomáha chudnutiu aj vďaka tomu, že obsahuje látky (napríklad kofeín), ktoré znižujú chuť do jedla. Akvšak podľa mnohých štúdií, aby skutočne došlo k úprave metabolizmu len na základe kávy, bolo by nutné užívať veľmi vysoké dávky, ktoré niesú pre človeka bezpečné. Aj z tohto dôvodu je vhodné metabolizmus a chudnutie podporiť aj inými prostriedkami.
Je vhodná aj pri detoxikácii ako náhrada klasickej kávy, lebo pomáha z tela odvádzať toxíny, treba však piť aj dostatočné množstvo vody.
Aká káva je vhodná?
Je potrebné aby ste si zadovážili kvalitnú a hlavne skutočnú zelenú kávu. Viac ako na reklamy dajte na zloženie a nájdite tú, ktorá má čo najvyšší obsah kyseliny chlorogénovej (aspoň 50% pri chudnutí). Inak môžete byť sklamaný výsledkom a mať pocit zbytočne vyhodených peňazí. Určite neodporúčam zelené kávy veľkých značiek v granulovanej podobe. Veľa z nich obsahuje v skutočnosti najmä klasickú praženú kávu s minimálnou prímesou zelenej kávy a skutočne zelená je len etiketa.
Ak chcete mať istotu a vidieť, čo ste kúpili odporúčam kúpiť celé zrnká. Táto káva je však tvrdšia ako pražená. Pred mletím je vhodné ju aspoň na 2hodiny namočiť, osušiť papierovou utierkou a následne zomlieť. V prípade značiek s dobrým menom môžete kúpiť aj namletú. Ak nemáte mlynček na kávu, nezúfajte, aj klasické kuchynské mixéri majú nástavec na mletie, prípadne mne doma kávu zomelie aj smoothie mixér 🙂
Piť, či nepiť?
Pokiaľ nemáte pri požití zelenej kávy tráviace problémy, kľudne si ju doprajte. Ideálne je piť ju ráno. Ak ste silný kávičkár a zvyknete piť 4 a viac káv denne, odporúčam obmedzenie množstva vypitej kávy za deň na maximálne 2 šálky.
Ak chcete využiť jej účinky pri chudnutí maximálne, odporúča sa konzumovať ju 30minút pred jedlom a konzumovať bez mlieka, cukru medu a podobne.
V prípade, že trpíte cukrovkou II. typu je pre Vás zelená káva vhodnejšia ako pražená z dôvodu obsahu kyseliny chlorogénovej, ktorá spomaľuje vstrebávanie sacharidov v tele.
Zelená káva rovnako ako pražená obsahuje taktiež kofeín, takže by sa jej mali vyhýbať tehotné a dojčiace ženy, taktiež deti. Pri konzumácii by mali byť opatrní ľudia, ktorí majú problémy s tlakom a seniori. Podľa klinických štúdií spôsobuje zelená káva aj zvýšené vylučovanie vápnika. Je teda vhodné sa jej vyhnúť pokiaľ trpíte osteoporózou alebo na ňu máte nábeh.
Ak vám zelená káva nechutí, ale chcete ju užívať, siahnite po nej vo forme tabliet. Užívajte ju v súlade s odporúčaniami, ktoré dostanete k tabletám. Keďže každý druh má iné množstvo účinnej látky aj dávkovanie môže byť rôzne.
Ak ju plánujete užívať z dôvodu redukcie hmotnosti, nezabúdajte, že aj táto káva obsahuje kofeín (podľa niektorých štúdií dokonca viac ako pražená). Nikdy neprekračujte dávkovanie. Kofeín je látka, ktorá pri predávkovaní môže spôsobiť vážne zdravotné problémy ( zvracanie, srdcovú arytmiu, ťažkosti s dýchaním, hnačku a pod).
Ak chcete podporiť svoje zdravie a zvýšiť množstvo antioxidantov v strave, kľudne si vyberte antioxidanty, ktoré vám najviac chutia. Nieje nevyhnutné piť zelenú kávu, len preto, lebo teraz je taký trend. Také čučoriedky, šípky alebo acaico taktiež neublížia. Zelená káva má síce mnohé pozitívne účinky, ale nieje to jediná vhodná plodina na tejto planéte 😉
V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na info@chutneafit.sk 🙂