Špargľa – ako ju pripraviť a jej účinky

Špargľa – ako ju pripraviť a jej účinky

Špargľa (asparagus officinalis) a najmä jej príprava je opradená toľkými tajomstvami a nie práve peknými príbehmi, že veľa ľudí radšej na ňu zanevrie. Keď už nie pre jej prípravu, tak potom pre jej cenu. Pritom je to jedna z najúžasnejších druhov zeleniny aké môžu byť. Má málo kalórií, vieme ju ľahko stráviť a má aj liečivé účinky, ktoré sú známe z dávnej minulosti. vyobrazenia špargle sa našli aj starovekých egyptských pyramídach. V tomto článku si ukážeme ako ju správne pripraviť aj spracovať vrátane rozdielov spracovania medzi zelenou a bielou špargľou.

Špargľu môžeme najčastejšie nájsť bielu – pestuje sa pod zemou a zelenú – pestuje sa nad zemou. Zelená má trochu jednoduchšie spracovanie a podľa mňa aj lepšiu chuť 🙂 Najlepšia je čerstvá, v chladničke ju majte maximálne 3dni. Je možné v predajniach nájsť aj fialovú, je to biela ktorá bola neskôr umiestnená na svetlo. Fialová ma jemne horkastú chuť, najjemnejšia je zelená.

Účinky špargle:

  • prevencia pred rakovinou
  • napomáha odvodňovať organizmus
  • zmierňuje infekcie močových ciest – má močopudný účinok
  • má afrodiziakálne účinky
  • údajne je účinná aj proti vypadávaniu vlasov
  • 100gramov špargle má len cca 19kcal,takže je ideálna pri všetkých zoštíhľujúcich diétach
  • napomáha pri čistení krvi, chudokrvnosti (hlavne špargľová šťava)
  • pomáha pri zápalových ochoreniach a odvar z nej pomáha aj regenerácii pokožky pri rôznych kožných problémoch

Čo obsahuje?

Obsahuje vysoké mnžstvá vitamínov minerálov a stopových prvkov. Najmä kyselinu listovú, železo (hlavne zelená), draslík. Z vitamínov sú to najmä vitamíny skupiny B (B1,B2), vitamín E a vitamín C. Špargľa je bez tuku a obsahuje naozaj máličko kalórií. V zložení sa nachádza aj kyselina asparaginová, ktorá podporuje metabolizmus bielkovín a rýchlejšie vylučovanie škodlivých látok z tela.

Ako spoznať čerstvú špargľu?

  • má uzavreté hlavičky
  • musí byť tuhá a pružná – nesmie pôsobiť mäkko a zvädnuto
  • okrem spodnej časti musia byť rezné časti vlhké a zelené, nie drevité v polovici a hnedá
  • chuťovo najlepšie sú tenšie kúsky

špargľa

Konzumácia špargle:

Najjednoduchšie je špargľu uvariť na pare, alebo vo vode ( dávame pozor, aby hlavičky boli nad hladinou). Výborná je aj grilovaná. Niektorí odporúčajú aj zaváranú špargľu, s tou však skúsenosti nemám. Nasekaná na malé kúsky sa hodí aj do zeleninových šalátov.

Varená je výborná so zemiakmi a holandskou omáčkou, alebo s olivovým olejom, parmezánom a sušenými paradajkami. Vývar zo špargle je škoda vyliať, dá sa použiť aj ako základ pre zeleninovú polievku.

Jej konzumácia je veľmi prospešná pre ľudí, ktorí chcú schudnúť, detoxikovať sa a aj pre ľudí trpiacich napríklad cukrovkou alebo chudokrvnosťou.

Špargľa patrí k nízkokalorickým potravinám, takže je veľmi odporúčaná aj v rámci chudnutia 🙂

Varenie a príprava

Dôležité je uvariť ju rovnomerne preto sa odporúča variť ju v hrnci po výške a kvety nad hladinu. Ideálne je uvarená do polomäkka, dávame pozor aby sme ju neprevarili . v blatovej konzistencii nám naozaj nebude chutiť.

Najskôr ju dôkladne umyjeme. Odrežeme spodné drevnaté časti – pri zelenej cca 2-3cm, pri bielej možno trochu viac.

Bielu špargľu je vhodné olúpať celú (škrabkou na zemiaky) od hlavičky smerom dole, zo zelenej stačí len odobrať lístočky, ak Vám nevadia, nemusíte.

Základom kvalitnej prípravy je použiť pri varení špargľe kvalitnú vodu. Ideálne je ju vložiť už do vriacej, alebo horúcej vody. Voda by mala obsahovať trochu soli, trochu cukru, plátok masla (množstvo podľa množstva špargle) a trochu citrónovej šťavy.

Najlepšie sa pripraví vo vysokom hrnci a to tak, že je vo vode ponorená celá časť okrem končekov, ktoré sa pripravujú v zavretom hrnci na pare.

V prípade, že chcete robiť špargľovú polievku môžete drevnaté časti a šupu uvariť v zvlášť hrnci precediť a získate výborný základ.

Biela špargľa sa varí cca do 15-20minút, zelenej stačí len 5-10minút. Celkový čas však záleží od hrúbky stoniek.

Nieje vhodné ju užívať pokiaľ trpíte ochorením DNA.

Špargľa patrí k nízkokalorickým potravinám, takže je veľmi odporúčaná aj v rámci chudnutia 🙂

Verím, že Vám článok pomohol a ak máte chuť na špargľové rizoto, recept môžete nájsť tu:

Špargľové rizoto s vínom