Smoothie – Ako pripraviť dokonalé smoothie?

Smoothie – Ako pripraviť dokonalé smoothie?

O tom aké suroviny je vhodné kombinovať a ktorým kombináciám sa vyhýbať sme si povedali v predošlom článku. V tomto sa budeme venovať konkrétnym tipom, ktoré viete využiť pri príprave nápoja. Vďaka týmto radám bude Váš zážitok pri pití výsledného nápoja pozitívnejší a nemali by ste mať problémy so zhoršeným trávením alebo plynatosťou.

Tipy na prípravu smoothie:

Tekutá zložka:

  • K surovinám treba vždy pridať aj tekutú zložku, odporúčam buď čistú vodu, alebo šťavu (napríklad z pomaranča). Ak máte potrebu mliečneho koktejlu siahnite po rastlinnom mlieku – existuje mandľové, kokosové, ryžové a podobne. V smoothie sa vyhýbajte živočíšnym mliečnym výrobkom. V lete odporúčam aj zaliatie ovocia sviežym vychladeným bylinkovým čajom (napríklad mätovým alebo harmančekovým).
  • Pri príprave každého smoothie je vhodné pridať pre lepšiu stráviteľnosť vitamínov (niektoré sa totiž rozpúšťajú v tukoch) trochu oleja, či už olivového,  kokosového alebo ľanového (cca 1 malú lyžicu). Túto zásadu by ste mali dodržať najmä ak robíte smoothie bez iných tukov (ako napríklad avokádo, orechy) a to najmä z dôvodu, aby sa živiny lepšie vstrebali, keďže mnoho vitamínov je rozpustných len v tukoch a nie vo vode.

smoothie

Hlavné prísady:

Jedná sa o konkrétne suroviny, ktoré zmixujeme s tekutou zložkou. Vhodné kombinácie surovín + niekoľko nápadov na recepty si môžete prečítať TU. Pre čo najlepší efekt je vhodné mixovať čerstvé suroviny, ale pre zimné obdobie je akceptovateľné aj mrazené 🙂

Vedľajšie prísady:

Ak máte pocit, že smoothie stále nemá požadovanú chuť, neváhajte pridať rôzne bylinky podľa chuti. Samozrejme overte si predtým, či sú bylinky jedlé, ale bazalkou, mätou, medovkou alebo materinou dúškou nič neskazíte 😉 Treba ich však pridávať s mierou, keďže sú dosť aromatické.

Vhodná je aj škorica, zázvor, chia semiačka a iné semiačka (napríklad ľanové – rada pridávam mleté) .

Super nápad je aj pridávať rôzne riasy (taktiež mám najlepšiu skúsenosť s mletou formou) alebo zelený jačmeň pre lepšie fungovanie metabolizmu.

V smoothie sa dajú dobre schovať aj niektoré super potraviny (v prípade, že chcete mať zdravé deti a ony to odmietajú 🙂 ) Môžete pridať napríklad Acai prášok, goji a iné.

špenátové smoothie

Listová zelenina:

  • Listová zelenina sa považuje za výborný zdroj živín a keďže nie každému chutí samotná. Riešením je pridávanie aspoň jedného druhu listovej zeleniny do každého smoothie. Listovú zeleninu je vhodné pridávať aj k ovociu 🙂
  • Ideálny pomer listovej zeleniny a ostatných zložiek je aspoň 40% listovej zeleniny. Chápem, že nie každému je to po chuti, ale na ten pomer sa dá prejsť postupne, nieje to nevyhnutné zo dňa na deň. Kľudne môžete začať s 10% 😉

Skladovanie nápoja, vhodný čas a množstvo konzumácie:

  • Smoothie je ideálne kozumovať čerstvé, prípadne do 2 dní (skladovanie v chladničke). Skúšala som aj tri dni, ale nebolo to ono 🙂 Ideálne je skladovať ho vo fľašiach neobsahujúcich škodlivé látky.
  • Viac ovocné uprednostňujte do cca 14.00, v neskorších hodinách sú vhodnejšie viac zeleninové, alebo aspoň zelené 🙂
  • Za deň môžete vypiť až 1,5 litra nápoja, ale v prípade, že chcete schudnúť odporúčam obmedziť ostatnú stravu (ideálne je nahradiť pomocou smoothie 2jedlá denne – napr. raňajky/ desiatu a olovrant)

Základom je pamätať si, že menej je viac a nesnažiť sa dať do jedného nápoja obsah celej chladničky. Dodržiavanie zásady maximálne tri ingrediencie + niečo z vedľajších surovín pre chuť nieje nikdy na škodu 😉

Nebojte sa skúšať a časom si sami nájdete obľúbené nápoje. Samozrejme, ak viete že máte na niečo alergiu alebo intoleranciu, tie prísady si do smoothie nepridávajte.