Rastlinné mlieka – aké poznáte?

Rastlinné mlieka – aké poznáte?

Kravské mlieka, ktoré môžeme bežne kúpiť nemajú celkom ideálne zloženie. Sú často až príliš spracované, riedené a dofarbované. Samozrejme iná kvalita mlieka je, keď si ho kúpite na farme avšak nie každý má tú možnosť. Rastlinné mlieka sú výbornou alternatívou nielen pre ľudí s intoleranciou a alergiou na laktózu a na bežne dostupné mlieko. Môžu mať veľmi zaujímavú chuť a možnosti ich využitia sú takmer neobmedzené. Rastlinné mlieka sú vhodné aj pre vegánov a vegetariánov. Majú zmysel aj z etického hľadiska.

Kupované rastlinné mlieka vs. domáce rastlinné mlieka

Pri kupovaných rastlinných mliekach si treba dávať pozor, či nekupujete len zafarbenú a ochutenú vodu. Rastlinné mlieko by malo obsahovať 12-20% rastlinnej zložky (mandlí, maku, sóje atď). Tie bežne dostupné však často obsahujú len 1-5% rastlinnej zložky, podľa ktorej sa dané mlieko volá a ešte obsahujú veľa konzervantov, farbív a podobne. Samozrejme kravské mlieko má najmä v sieťach veľkých potravinárskych reťazcov často podobný problém, ale nie o ňom je dnešný článok. Rastlinné mlieka, ktoré bežne vieme kúpiť v obchode často v porovnaní s klasickým mliekom stoja neporovnateľne viac. Je to výraznejší zásah do rozpočtu akoby sa mnohým páčilo. Mne sa to taktiež nepáčilo a preto som sa rozhodla pre domácu výrobu rastlinného mlieka. Nieje to náročné, šetrí to peňaženku (o cca 80% v porovnaní s kupovaným rastlinným mliekom) a viem, čo v ňom mám 🙂

mandľové mlieko

 

Na výrobu domáceho mlieka potrebujete len mixér, sitko na precedenie, surovinu, z ktorej si mlieko prajete vyrobiť, štipku soli a prípadne niečo na dochutenie (brezový cukor, ďatle, vanilka a pod). Zvolenú surovinu stačí pár hodín nechať namočenú, odporúča sa cez noc. Ja ju nechávam cez deň – pred cestou do práce namočím, prídem z práce a spravím si mlieko 🙂 Namočená zmes sa rozmixuje precedí a je hotová. Tých pár minút prípravy za to určite stojí.

Aké rastlinné mlieka poznáme?

Sójové mlieko

Ide asi o najznámejšiu alternatívu klasického mlieka. Je bohaté na bielkoviny, vápnika má v porovnaní s bežným mliekom však menej.  Mlieko má sójovú vôňu aj chuť a to nie každému vyhovuje. Ak máte surové sójové bôby je vhodná dlhšia doba namáčania. Osobne ho nepijem, keďže nájsť geneticky nemodifikovanú sóju je stále ťažšie a vo všeobecnosti je to kontroverzná potravina. Väčšina odborníkov ju odporúča najmä vo fermentovanej podobe. Ani v krajinách odkiaľ pochádza sa bežne sójové bôby nekonzumujú vo väčšom množstve (keď už tak v podobe tempehu alebo tofu, či misa).

Mandľové mlieko

Je spomedzi všetkých najvýživnejšie, keďže mandle patria k superpotravinám. Má aj príjemnú orieškovú chuť a je vhodné aj k sladkým dezertom. S obľubou ho pridávam do smoothie. Obsahuje aj veľa minerálov, napríklad mangán, selén či vápnik. Recept môžete nájsť TU. Ako aj iné orechové mlieka má vysoký obsah tukov, aj keď zdraviu prospešných, ale netreba to s konzumáciou preháňať. Je vhodné na občasné pitie, nie na každodenné.

vegan milkMakové mlieko

Má zvláštnu horkastú chuť, naozaj bielu farbu a vápnika zrejme najviac spomedzi všetkých druhov rastlinných mliek (dokonca viac ako kravské mlieko), avšak ťažšiu vstrebateľnosť. Toto mlieko je vhodné aj v prípade, že vyznávate zásadotvorné stravovanie. Horkastá chuť sa dá zmierniť použitím čerstvého maku (naozaj čerstvého, v bežnej predajni potravín nikdy neviete, aký je naozaj starý) a pridaním banánu, či vanilky. Okrem vysokých výživových hodnôt pomáha aj odbúravať stres.

Kokosové mlieko

Má vysoký obsah vitamínov C a E, dá sa vyrobiť zo sušeného strúhaného kokosu. Má typickú kokosovú vôňu a chuť, takže fanúšikovia kokosu ho za iné mlieko nevymenia 🙂 Obsahuje vápnik, železo, draslík a mnohé ďalšie minerály. Pri uskladnení v chladničke je však dvojzložkové a horná zložka môže tvoriť pevnú vrstvu. Stačí ho vybrať na izbovú teplotu a za nejakú chvíľku premiešať. Prípadne ho rovno môžete dať do smoothie mixéra 🙂

Ryžové mlieko

Je bohaté na sacharidy a veľmi chudobné na tuky takže je v obľube najmä u športovcov. Ryža má však dlhšiu dobu namáčania (cca 24hodín) je vhodné aspoň 2-3x vymeniť vodu. Ryžové mlieko je taktiež vhodné ochutiť podľa toho s čím sa ho chystáte konzumovať. Odporúča sa aj pre ľudí, ktorí majú tráviace problémy.

Ovsené mlieko

Chuťovo sa podobá sójovému, obsahuje veľa vitamínov a dá sa pripraviť z ovsených vločiek ( cca 4-5PL zaliať horúcou vodou, nechať odstáť 3-4hodiny a spracovať). Obsahuje aj veľa vlákniny a žiadny cholesterol. Je vhodné na pravidelnú konzumáciu. Ukľudňuje žalúdok, posilňuje imunitu. Ovos je výborný aj na pleť, takže z toho, čo Vám zostane po precedení mlieka si môžete pripraviť pleťovú masku 🙂

 

Poznáme aj mnoho iných rastlinných mliek, avšak v článku sú tie najznámejšie. Ak Vás baví experimentovať môžete skúsiť ak mlieko z kešu alebo slnčenicových semienok (toto má však už naozaj zvláštnu chuť). Rastlinné mlieka sú vohdné aj pre starších ľudí, ktorí majú problémy spracovať klasické živočíšne mlieko.