Prírodná lekáreň- Žihľava

Prírodná lekáreň- Žihľava

Chcete posilniť imunitu? Trápia Vás dlhodobo zápaly a už neviete aké lieky vyskúšať? Skúste využiť liečivé bylinky, ktoré nám ponúka naša príroda.

Mnohé z byliniek spomínané v sérii článkov „Prírodná lekáreň“ majú práve teraz ideálne obdobie na zber a sú celkom bežne dostupné dokonca zdarma, takže za skúšku určite stoja 🙂

Žihľava (pŕhľava)

Rastie na mnohých verejných priestranstvách, takže nieje problém ju zohnať. Ak si však môžte vybrať uprednostnite priestranstvá mimo frekventovaných ciest a inak znečistených oblastí.

Obsahuje mnoho vitamínov ( najmä vitamínu C), minerálov (napríklad horčík, železo) a látok s protizápalovým účinkom. V neposlednom rade obsahuje aj veľa chlorofylu ako každá zelená rastlina, ale občas je vhodné to pripomenúť 🙂

Účinky žihľavy:

  • pomáha prečisťovať krv a zvyšuje krvotvrobu
  • posilňuje vlasy a zabraňuje ich vypadávaniu
  • prečisťuje obličky
  • pôsobí močopudne a pomáha aj pri zápaloch močového mechúra
  • pomáha pri reumatických ochoreniach
  • pomáha znižovať glukózu v krvi – vhodná aj pre diabetikov
  • upravuje metabolizmus
  • posilňuje imunitu, pomáha pri nachladnutí
  • pomáha pri ochoreniach štítnej žľazy
  • zmierňuje príznaky menopauzy a

Použitie  a zber žihľavy:

Keď sa rozhodnete pre zber, vyberajte si mladé rastliny a mladé listy. Je možné ju aj vysušiť, avšak listy, ktoré príliš sčernejú sa neodporúčajú konzumovať, takže tie odstráňte.

Jednoduchý a vhodný spôsob použitia žihľavy je spraviť sa čaj z listov. Nie každému však chutí, takže z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť, že je možné pár lístkov rozmixovať aj v smoothie s uhorku alebo zelerom, prípadne rozmixovať v krémovej polievke – akejkoľvek, to sa stratí 🙂 Pri smoothie dávajte pozor,aby ste nemixovali žihľavu s veľmi sladkým ovocím, pôsobením sukru sa oslabujú jej účinky.

Žihľavový čaj sa odporúča piť aj diabetikom, reumatologickým pacientom a ľuďom, ktorí majú záujem o úpravu metabolizmu. Môžete ho dochutiť aj škoricou alebo citrónom – obe ingrediencie je však vhodné pridávať až po vyluhovaní listov.

Vhodný je aj kúpeľ zo žihľavy – osobne zvyknem najskôr vyluhovať žihľavové listy ako keď robím čaj (pri cca 80°C,ale viac listov ako do čaju) a potom výluh vliať do kúpeľa. Výška vody vo vani je vhodná maximálne po výšku srdca.

Ako sa hovorí, že všetkého veľa škodí, určite to netreba so žihľavou preháňať. Vhodné je užívať ju maximálne tri týždne bez prestávky, dva čaje denne – pri dlhšom užívaní by mohli byť viac zaťažené ľadviny. Po nejakej prestávke si môžete ozdravnú kúru zopakovať (rastie dva krát do roka, čo je ideálne na dve kúry 🙂 ). Obsahuje aj látky, ktoré riedia krv, takže sa neoporúča dlhodobo užívať najmä ľuďom, ktorí majú problém so zrážanlivosťou krvi.

Šampón môžete samozrejme užívať dlhodobejšie, aby ste mali krásne a zdravé vlasy. Pre korienky vlasov je veľmi výživná aj tinktúra – žihľava vyluhovaná v alkohole cca po dobu 2týždňov – ak sa výrobou tinktúr nemáte skúsenosti, dajú sa zohnať v rôznych predajniach so zdravou výživou a bylinkami.

Úplne by sa jej však mali vyhýbať ženy počas prvých mesiacov tehotenstva, mohlo by totiž dôjsť k predčasnému pôrodu.

Aj keď sú účinky žihľavy úžasné a použitie široké, v prípade, že trpíte vážnymi zdravotnými problémami je určite vhodné navštíviť lekára a využiť možnosti klasickej liečby. Vďaka pŕhľave je však veľká šanca, že Vaše zdravotné problémy ustúpia rýchlejšie.