Prírodná lekáreň – Medvedí cesnak

Prírodná lekáreň – Medvedí cesnak

Medvedí cesnak je rastlina, o ktorej liečivých účinkoch vedeli aj naši predkovia a preto ho hojne používali. Začiatok jari je ideálny čas na naštartovanie organizmu po zime práve s listami medvedieho cesnaku. Rastie len dva mesiace v roku – v závislosti od teploty cca od polovice marca do mája.

Kde ho nájdeme?

Môžeme ho nájsť aj v našich lesoch vo vlhkom prostredí približne do nadmorskej výšky 950m.n.m. Okrem lesov sa nachádza aj v mnohých parkoch, samozrejme netreba zbierať rastliny hneď pri ceste. Hľadajte ho skôr v tieni, keďže priame slnko neobľubuje a nepomýľte si ho s konvalinkou, ktorá je jedovatá. Listy medviedieho cesnaku na rozdiel od konvalinky majú korenistú cesnakovú arómu, takže v prípade neistoty stačí ovoňať 🙂 Čo sa týka zberu listov, uprednostňujte mladé, ktoré niesú horké.

Účinky medvedieho cesnaku:

  • pomáha odvápňovať cievy a zabraňuje ich kôrnateniu
  • prečisťuje obličky a močové ústrojenstvo
  • čistí pľúca, pomáha pri odhlieňovaní priedušiek a je odporúčaný aj fajčiarom
  • vyrovnáva tlak v krvi
  • pôsobí priaznivo na tráviace orgány a odstraňuje plynatosť
  • pomáha detoxikácii organizmu a celkovo posilňuje imunitu
  • ničí rôzne choroboplodné zárodky vrátane lesní a húb
  • znižuje cholesterol
  • má prírodné antibiotické vlastnosti

listy medvedieho cesnaku

Spracovanie medvedieho cesnaku:

Sušenie 

Medvedí cesnak NIKDY nespracovavájte sušením – stratí všetky účinky!!!

Tinktúra

Nadrobno nakrájané lístky vložte do fľaše (ideálne sklennej) až po okraj. Dolejte minmálne 40% alkohol a odložte na cca 14dní na teplé a tmavé miesto (napr do skrinky). Počas tých 14dní je vhodné fľaštičku min 1x denne pretrepať. Následne môžeme zmes precediť cez gázu a takto pripravená tinktúra vydrží až do ďalšej sezóny medvedieho cesnaku.  Pamätajte, že takáto tinktúra môže byť veľmi silná preto ju stačí užívať v malom množstve. Pre ešte silnejšiu tinktúru odporúčam lístky cesnaku rozmixovať v menšej nádobke smoothie mixéru priamo s alkoholom a uvoľní sa z neho viac účinných látok ako pri krájaní. Po rozmixovaní taktiež počkáme dva týždne, dva dni pred plánovaním ukončením s fľaštičkou nehýbeme a následne precedíme cez jemné sitko alebo gázu. Tinktúru môžete použiť aj na dezinfekciu rán.

Mrazenie 

Pokiaľ nemáte možnosť skonzumovať ho hneď po zbere (vtedy má najväčšiu silu) môžete ho umyť, osušiť na utierke a zamraziť v uzatvárateľnej nádobe. Zachová si síce množstvo živín, ale ajtak odporúčam skonzumovať ho čo možno čím skôr, ideálne do troch mesiacov.

pesto medvedí cesnakTipy na krátkodobejšie spracovanie

Krátkodobé spracovanie je veľmi chutný spôsob konzumácie tejto liečivej bylinky. Môžeme si spraviť napríklad maslo z medvedieho cesnaku, pesto alebo polievku. Prípadne ho môžeme konzumovať priamo ako súčasť šalátu. Fantázii sa medze nekladú, treba však mať na pamäti jeho korenistú chuť a arómu 🙂 Super chutí aj ako súčasť rizota alebo omáčky.

Tepelným spracovaním sa však mnoho živín môže zničiť, takže pečenie určite neodporúčam a čo sa týka varenia, stačí ho pridať nakrájaný na kúsky pár minút pred dovarením.

Túto chutnú bylinku obľubujú aj lesné zvieratká, preto prosím zbierajte výlučne dané listy odrezaním a nevytrhávajte celé rastliny aj s koreňom a kvetmi. Aby sa ušlo každému a aby bol na danom mieste cesnak aj budúci rok 🙂 Názov „medvedí cesnak“ si rastlinka získala svojou typickou arómou a skutočnosťou, že podľa rôznych zdrojov je vraj táto rastlinka prvá, ktorú vyhľadáva medveď po prebudení zo zimného spánku. Z tohoto dôvodu zoberte na zber radšej aj známych a zvončeky, keďže medvede skôr prekvapia tichého jedinca ako zvoniacu skupinku 🙂

S jeho konzumáciou však postupujte opatrne, ak máte problémy so žlčníkom. Je riziko, že pri zvýšenej konzumácii (každý deň, 3x denne niekoľko dní) vám môže privodiť záchvat. Pri občasnej konzumácii by sa Vám však nič nemalo stať.