Prírodná lekáreň – Materina dúška

Prírodná lekáreň – Materina dúška

Materina dúška (lat. Thymus serpyllum) je známa pod mnohými názvami ako napríklad žadovník, chodec. Často si ju ľudia pletú s inou rastlinkou a to dúškou tymiánovou (lat. Thymus vulgaris). Sú to síce podobné rastlinky nie však totožné – dúška tymiánová je väčšia a využíva sa často ako korenie pri varení – tymián. Účinky však majú podobné.

Najlepšie sa jej darí na slnku, preto často rastie na lúkach, pasienkach a okrajoch lesov. Keďže obľubuje teplo môžeme ju nájst aj medzi skalami. Dorastá až do 30cm, ale keďže patrí k plazivým rastlinám, na prvý pohľad to nevidno. Má mnoho drobných fialových kvietkov, ktoré majú príjemnú vôňu najmä v júli a auguste. V prípade, že na ňu v prírode natrafíte a nevšimnete si ju hneď, podľa vône ju nájdete 🙂

materina dúška

Účinky:

  • pomáha pri tráviacich ťažkostiach
  • pôsobí protizápalovo
  • lieči dýchacie cesty – v kombinácii so skorocelom alebo harmančekom je účinok vyšší
  • je vhodné ju používať aj do kúpeľa
  • pomáha pri zápaloch močových ciest
  • má využitie aj pri aromaterapii
  • pomáha reumatologickým pacientom – kúpeľ
  • zmierňuje menštruačné kŕče – ideálne 2 čaje denne
  • vhodné je použitie aj pri bolestiach hlavy a nespavosti

 

materidouskaZber, spracovanie a užívanie:

Obvykle sa zbierajú kvitnúce časti v období, keď má najsilnejšiu vôňu (od druhej polovice júna do augusta) a vtedy si ju zaručene nepomýlite so žiadnou inou bylinkou. Ideálne je zbierať ju za slnečného počasia okolo poludnia. Vhodné je bzierať kvitnúce časti strihaním nožničkami, aby sme neublížili celej rastlinke.

Spracovať ju môžme aj čerstvú, sušenie jej však taktiež veľmi neublíži. Suší sa rýchlo a bez problémov pri teplote cca 35°C  (stačí ju dať na okno 🙂 ).

Ak máme čerstvú materinu dúšku, stačí ju dať do sklenenej nádobky a zaliať kvalitným za studena lisovaným olejom. V nádobke by malo byť viac materiny dúšky ako oleja. Po cca 14 dňoch ( nádoba musí byť na teplom mieste) môžeme zmes precediť a olejom masírovať napríklad miesta postihnuté reumou, alebo si spraviť vonný vankúšik.

Taktiež si vieme spraviť tinktúru, proces výroby podobný ako pri oleji, akurát olej vymeníme za min. 40% alkohol bez chuti a zápachu. Pri oleji a tinktúre je obzvlášť dôležitý zber vo vhodnom čase a za vhodných podmienok.

Čaj je veľmi chutný a v prípade ľahších zdravotných problémov alebo preventívne môžeme piť 1-2 denne. Doba vyluhovania je 5-8 minút.  Ak máte často boelsti hlavy, skúste nejaký čas piť aspoň 1 čaj denne a bolesti by mali ustúpiť.