Prírodná lekáreň – Harmanček

Prírodná lekáreň – Harmanček

Harmanček je ďalšia zaujímavá rastlinka, ktorá stojí za to aby sme si o nej povedali viac. O jej silných protizápalových účinkoch ste už určite počuli. Ide o rastlinku nižšieho vzrastu s typickými bielymi kvetmi, ktorá je rozšírená takmer po celom svete. Z rastlinky sa užívajú kvety, ktoré sú bežne dostupné v sušenej podobe v lekárňach. Môžeme sa stretnúť s názvami ako rumanček alebo kamilka, ide však o jednu a tú istú bylinku.

Účinky:

  • pôsobí celkovo protizápalovo
  • pri pravidelnej konzumácii vplýva pozitívne na trávenie
  • zlepšuje kvalitu vlasov- najmä svetlých a pomáha odstraňovať lupiny
  • vďaka pozitívnemu vyplvu na pokožku sa často používa aj v liečebnej kozmetike, dokáže zosvetľovať pokožku a dokonca aj tmavé kruhy pod očami, zmierňuje stav pokožky aj po ovčích kiahňach a upokojuje pokožku po spálení na slnku
  • pomáha aj pri rôznych kŕčoch, vrátane menštruačných a pri pálení záhy
  • urýchľuje v tele regeneračné procesy
  • upokojuje myseľ – napomáha kvalitnejšiemu spánku a dosiahnutiu pokoja
  • dezinfikuje rany a napomáha pri hojení – vhodné vonkajšie použitie napr. zábal
  • pôsobí aj pri liečbe hemoroidov – vhodný kúpeľ

kamilka rumanček

rumančekV kvetoch harmančeka je mnoho flavonoidov, bisabolol a azulén, ktorý má protizápalové účinky.

 

Užívanie harmančeka:

Najčastejšie sa užívajú sušené kvety v podobe pitia čaju, resp odvaru. Ak Vám nevyhovuje sypaná forma, bežne sú dostupné aj verzie v čajovom vrecku.

Ak máte kožné problémy, alebo poranenia, či podliatiny je vhodné spraviť si zábal z gázy namočenej v odvare z harmančeka a priložiť na postihnuté miesto.

V prípade ochorenia hrdla alebo priedušiek je vhodné kloktať harmančekový čaj. Pomáha aj v prípade krvácania ďasien – vhodné je piť aspoň dva čaje denne.

Pri liečbe hemoroidov alebo obsiahlejších kožných ochorení je vhodné si robiť pravidelný kúpeľ v odvare z harmančeka. Celkové trvanie kúpeľa cca 30min. Príprava – dáme vyluhovať dve čajové vrecká do horúcej nie vriacej vody na 10minút a čaj priljeme do kúpeľa. Pre skutočný pocit regenerácie môžeme pridať pár kvietkov aj do kúpeľa a dať si okolo vane sviečky 🙂

Vďaka všestrannému využitiu harmančeka by určite nemal chýbať vo vašej domácnosti. Vyhýbať by sa mu však mali najmä tehotné ženy, keďže niektoré látky, ktoré obsahuje môžu spôsobiť predčasný pôrod  a taktiež si treba nájsť inú všestrannú bylinku v prípade, že máte na harmanček alergiu.