Prírodná lekáreň – Skorocel kopijovitý

Prírodná lekáreň – Skorocel kopijovitý

V predošlých článkoch sme si povedali zaujímavé informácie o žihľave a púpave, v tomto sa budeme venovať ďalšej dostupnej bylinke a to skorocelu. Taktiež je bežne voľne dostupný na verejných priestranstvách aj keď sa mu zrejme nevenuje toľko pozornosti ako žihľave. V lekárni sú bežne dostupné sirupy z neho ,ale zbierať ho ide zrejme málokto 🙂

Skorocel ( jitrocel )

Rastie kdekoľvek, dokonca veľakrát sa udomácni aj na dvore v rôznych škárach chodníkov. Poznáme dva druhy skorocelu – kopijovitý a širokolistý. Oba majú podobné účinky ale kopijovitý (s užšími listami) je predsa len o trochu účinnejší. Zbierajú sa najmä jeho úzke listy. Môžete ho usušiť na teplom tienistom mieste, ideálne rozloženom na nejakej látke (napr utierke). Po vysušení je vhodné skladovať bylinky v látkovom alebo papierovom vrecku. Na bolesti zubov je výbroný aj koreň – žutie jeho očisteného kúsku 2x denne po 15min (vždy iný kúsok:-) )pôsobí prosti bolesti zubov. Samozrejme, že keď je zub očividne pokazený, kaz sa sám neopraví, ale skorocel pomôže prežiť do návšetvy zubného lekára.

Účinky skorocelu:

  • zaceľuje rany
  • urýchľuje liečbu modrín
  • pomáha pri problémoch so žalúdočnými vredmi
  • je účinný pri problémoch s dýchacími cestami a prieduškových ochoreniach
  • vo forme obkladu pomáha zmierňovať mnohé kožné ochorenia a štípance od hmyzu
  • pomáha zmierňovať pálenie záhy
  • zmierňuje ženské menštruačné ťažkosti

 skorocel

Použitie skorocelu:

Skorocelová kaša

Rozdrvené sušené listy (keď sa Vám nechce nazbieraný skorocel sušiť, či neviete ako kde atď (výhovorky Vás už nejaké napadnú), tak si ho bez hanby môžete sušený kúpiť 🙂 Aktuálne je na internete dostupný od 1E za balíček). Takže spomínané sušené listy zmiešame s teplou vodou, vytvoríme kašičku a priložíme na potrebné miesto – pre väčší účinok sa odporúča mať tam skorocelovú kašu priloženú dlhšie, takže kľudne môžeme miesto obaliť aj mikroténovým sáčkom a obviazať. Nieje vhodné ho aplikovať priamo do otvorených rán, do blízkeho okolia rany však áno. Je vhodný na modriny, štípance od hmyzu a podobne. V prípade, že sa vám stane úraz na túre, môžete si priložiť  na postihnuté miesto aj čerstvý skorocel natrhaný na veľmi malé kúsky alebo rozžuvaný.

Skorocelový čaj

V prípade sušených listov pridáme do jedného klasického hrnčeka (cca 250-300ml) 1-1,5 plnšej lyžice skorocelu a zalejeme horúcou nie však vriacou vodou (cca 80°C). Luhovať môžeme nechať kľudne trochu dlhšie 8-15min. Po scedení môžeme čaj konzumovať. Skorocel ma silné odhlieňovacie účinky, takže čaj je výborný nápad aj v prípade zápalu priedušiek. Vhodné je zmiešať ho aj s trochou echinacei, alebo materiny dúšky pre silnejšie účinky. V prípadne akútnej chororby je vhodné piť tento čaj dva až tri krát denne. V prípade žalúdočných a tráviacoch problémov je vhodné si po dopití ľahnúť a otočiť sa aj na boky, aby mohol účinkovať v celom žalúdku.

Prevencia – použitie v kuchyni

Ak by ste chceli využívať liečivé účinky skororcelu aj keď práve nemáte žiadny z problémov spomínaných v tomto článku, nezúfajte, aj pre vás máme riešenie 🙂 Skorocel má zaujímavú arómu, takže podrvené listy môžete pridávať do šalátov, polievok, do omáčok  k hlavnému jedlu. Osobne ich pridávam sem tam aj do smoothie a stále žijem 😀 Samozrejme listy vždy dobre umyjem.

Tip: pri aknóznej pleti sa dá použiť aj ako pleťová voda, receptov je však mnoho a osobne nemám žiadny vyskúšaný, takže pridám možno časom 🙂

Často sa uvádza ako spôsob konzumácie rôznych bylín aj sirup, do ktorého sa však pridáva veľké množstvo cukru a z toho dôvodu ho nemôžem odporúčať. Samozrejme sa z toho neotrávite, ale účinok je znížený, najmä pri domácich receptoch kde idú do podobných sirupov enormné množstvá cukru. Skorocelový sirup by som viac odporúčala nejaký z lekárne, často je doplnený o mnohé iné liečivé bylinky.