Prírodná lekáreň – Púpava

Prírodná lekáreň – Púpava

Púpava je asi jedna z prvých rastlín, ktorú si pamätám z detstva. Možno aj z dôvodu, že sa z nej dali robiť čelenky do vlasov 🙂 Vtedy som však určite netušila, že jej druhé meno je lekárska a koľko pozitívnych účinkov prináša. Teraz v čase jej kvitnutia je ideálny čas si povedať trochu viac o tom, ako je pre nás prospešná. Jej pozitívne účinky poznala už aj čínska medicína a indiáni, u nás ju však veľa ľudí považuje stále len za burinu.

Skvelé je, že je celá jedlá, takže sa nemúsime báť, že by sme zjedli jedovatú časť  len vďaka menšej nepozornosti 🙂 Chuť sa síce trochu horkastú, ale je skombinovateľná s inými druhmi zeleniny a ovocia.

Účinky púpavy:

  • je výborným pomocníkom pri trávení
  • pomáha onkologickým pacientom
  • pomáha pri anémiách
  • upravuje kožné ochorenia
  • močové cesty, obličkové kamene
  • nechutenstvo do jedla
  • odbúrava toxíny z tela aj krvi
  • zlepšuje stav pleti
  • je vhodná aj pre diabetikov
  • pomáha znižovať cholesterol v krvi

pampeliška

Využitie:

Podľa súčasných vedeckých poznatkov je púpava účinným prostriedkom v boji proti onkologickým ochoreniam. Exstuje viac zahraničných štúdií, ktoré túto teóriu potvrdzujú. Najúčinnejšia je v tomto prípade v podobe extraktu z koreňov a listov a zastavuje rast rakovinových buniek, pričom nepoškodzuje zdravé bunky. Avšak nieje kompatibilná s chemoterapiou, takže v prípade, že ste onkologickým pacientom treba prípadné užívanie púpavy rozhodne konzultovať s Vašim lekárom. Pokiaľ máte onkologické ochorenie v rodine, ale sami ním netrpíte, za prevenciu nič nedáte 😉

Púpavové listy obsahujú veľa železa, vápnika, vitamínu C a B, kyselinu listovú a aj vitamín K a horčík. Flavonoidy, ktoré obsahujú majú liečebné účinky, napr. cryptoxanthin pomáha brániť bujneniu rakovinových buniek. Zvýšené množstvo železa pomáha pri anémii.

Ak máte záujem dopomôcť svojmu telu, aby bolo zdravšie neprestávajte čítať a pozrite si rôzne tipy na jej prípravu uvedené nižšie.

Konzumácia:

Listy z púpavy môžete konzumovať čerstvé a pridať si ich napríklad do šalátu alebo do smoothie. Treba však dávať pozor, na to, kde ich zbierate – vyhýbajte sa rušným miestam s častou premávkou a osobne by som sa vhyla aj parkom, lebo nikdy neviete, ktoré zvieratko si práve vašu púpavu označilo 🙂

Ak máte chuť môžete si spraviť z púpavy čaj – či už len z listov, alebo v kombinácii listov a drveného sušeného koreňa. Vhodné je povariť niekoľko listov a na 2dcl vody 1 čajovú lyžicu mletého koreňa. Po niekoľkých minútach a následnom scedení cez sitko je čaj hotový. Tento čaj pomáha aj pri problémoch s pečeňou a pri tráviacich problémoch. Upravuje aj tvorbu žlče a metabolizmus. Sušený koreň je vhodnejšie kúpiť, najmä ak s jeho sušením nemáte dostatočné predošlé skúsenosti, keďže pri nedostatočnom sušení je veľmi náchylný na plesne a počas sušenia ho často vyhľadáva rôzny hmyz.

Ľudia trpiaci cukrovkou by sa púpave určite nemali vyhýbať. Vhodné je konzumovať ju najmä počas doby kvitnutia a odporúča sa zjesť denne cca 7-8 stvolov, alebo si taktiež spraviť čaj, či pridať listy do iného jedla (v prípade, že Vám predošlé možnosti naozaj nechutia 🙂 )

Často môžete nájsť aj recepty na púpavový med a jeho výrobu doma. V skratke povaríte veľa kvetov a pridáte ešte viac cukru, z čoho by mal vzniknúť med, či skôr sirup. Keďže sa na výrobu používa klasický cukor, ktorý zároveň v tele vytvára prostredie pre veľa zdravotných problémov, považujem to za kontraindikáciu a tým pádom nemôžem tento spôsob prípravy odporúčať.

V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na mail: info@chutneafit.sk

 

 

Zdroje:

http://science.naturalnews.com/2011/97013_The_efficacy_of_dandelion_root_extract_in_indu

http://www.cbc.ca/news/canada/windsor/cancer-killing-dandelion-tea-gets-157k-research-grant-1.1248382