Klíčky
Chcete mať po ruke zásobu vitamínov, minerálov a enzýmov každý deň? Výbornou možnosťou, najmä keď nedisponujete veľkou záhradou sú klíčky. Majú totiž veľmi vysokú nutričnú hodnotu a zároveň neobsahujú kalórie, takže veľmi vhodné aj pri redukcii váhy.
Klíčky majú veľkú šancu stať sa neoddeliteľnou súčasťou vašej kuchyne. Sú vhodné do nespočetného množstva receptov, a každý si nájde svoje obľúbené podľa chuti. Dokonca zo skúsenosti viem, že chutia aj zarytým mäsožravcom (pre tých ale treba ku klíčkom kúsok mäska 🙂 ). Konzumácia klíčkov zlepšuje imunitu aj trávenie, uľahčuje detoxikáciu a sú veľmi vhodné aj pre detských konzumentov.
Pri nadváhe pomáhajú s redukovaním hmotnosti a zároveň telu dodávajú potrebné živiny,aby nehladovalo.
Sú aj v bežnej ponuke supermarketov, zostávajú nepovšimnuté, lebo nie každý vie čo a ako s nimi a sú značne cenovo nevýhodné. To má za následok, že takto kúpené klíčky sú často staršie a menej chutné. Napríklad mungo fazuľky sú najchutnejšie a najvýživnejšie keď majú klíček dlhý cca 1,2cm-1,5cm, vtedy chutia ako čerstvý hrášok. V obchodoch sú bežné aj 4-5cm klíčky, z tohto dôvodu jednoznačne odporúčam pestovať si klíčky doma. Nieje to vôbec náročné a zvládne to aj záhradkársky antitalent 🙂
Čo budeme na klíčenie potrebovať?
- misku na namočenie semienok – akákoľvek dóza
- klíčiacu misku ( zaváraninová fľaša, bio miska na klíčenie – eshopy majú širokú ponuku za pár eur)
- semienka, z ktorých chceme mať klíčky (bežne dostupné v potravinách, neodporúčam však kupovať semienka určené na výsadbu, môžu byť namorené rôznymi látkami)
- vodu
Ako začať s klíčením?
- Semienka vopred namočíme do misky (cca od 4hodín do 1dňa – záleží od druhu semienka) a sem tam ich prepláchneme – napr pred cestou do práce, po príchode domov a pred spaním
- Začíname klíčiť, návod podľa typu nádoby:
Klíčiaca miska: Semiačka uložíme do klíčiacej misky v tenkej vrstvičke, zalejeme vodou (prebytočná odtečie do spodnej nádoby), prikryjeme vrchnákom priloženým k miske a taktiež aspoň 2x denne prepláchneme a priebežne sledujeme, kedy sú jedlé
Fľaša, alebo podobná nádoba: vložíme semiačka do fľaše zalejeme tak akurát, aby boli ponorené vo vode len spodnou časťou, aby sa udržovala správna klíma, odporúča sa prikryť fľašu látkou, neuzatvárať ničím nepriedušným. Potom taktiež preplachujeme a sledujeme kedy môžeme konzumovať.
Vrchnák,alebo hocičo iné: táto kategória klíčiacich misiek je vhodná pre maličké semienka napríklad horčicové semienko, reďkovku alebo žeruchu. Ak sa vám chce môžete dať semienka na vatu, ale vyrastú aj bez nej.
- Keď už máme klíčky hotové, môžeme papať. V prípade, že by ste si všmili pleseň,alebo nepríjemný zápach vyhoďte ich – stáva sa to najmä keď sa klíči v uzatvorenej nádobe,alebo niesú premývané aspoň 2x denne
Misky na klíčenie je ideálne mať pri izbovej teplote, nie na priamom slnku. Ja ich zvyknem mať napríklad na kuchynskej linke,niektoré semienka môžu na priamom svetle získať horkastú chuť (napr mungo) tie dávam do špajze a len na poslednú tretinu klíčenia vyberiem na svetlo.
Dĺžka klíčenia
Stručný zoznam najbežnejších rastliniek vhodných na klíčenie:
Názov Doba namáčania Doba klíčenia
Mungo 12 – 24h 2 – 4dni
Pohánka 30min 1 – 2dni
Cícer 8 – 12h 1 – 3dni
Horčica 4 – 6h 3 – 5dní
Žerucha 2h 2 – 5dní
Reďkovka 3 – 4h 3 – 5dní
Konope 6h 2 – 4dni
Kukurica 10 – 12h 2 – 3dni
Sezam 8h 2dni
Slnečnicové semienko 3h 2 – 3dni Pšenica 4 – 8h 2 – 3dni Šošovica 6 – 8h 12h – 2dni
Verím, že Vás článok inšpiroval a sami skúsite aspoň mungo fazuľky 🙂