Detoxikácia – ktorý spôsob je naozaj účinný?

Detoxikácia  – ktorý spôsob je naozaj účinný?

Detoxikácia je pomerne často skloňujúce sa slovo, najmä na jar v súvislosti s jarnou únavou. Každú chvíľu výjde na svetlo sveta nejaký nový typ ako správne detoxikovať a sem tam aj informácie, že je detoxikovať sa je úplne zbytočné. Veľa názorov je, že je to len ťahanie peňazí od hlúpych ľudí a podobne. V tomto článku sa na spôsoby detoxikácie pozrieme podrobnejšie.

Čo je detoxikácia?

Je to očista organizmu od škodlivých toxínov (látky, ktoré pre telo niesú prospešné). Organizmus si dokáže pomôcť sám pečeňou a obličkami a pomocou nich odvádzať z tela škodlivé látky. Z toho dôvodu môžeme často počuť názor, že pokiaľ netrpíte ochorením niektorého zo spomínaných orgánov, je akákoľvek detoxikácia zbytočná. Avšak v súčasnosti sme obklopení toxínmi či už vo vode, vzduchu alebo v potravinách v oveľa vyššej miere a myslím, že je vhodné telu trochu dopomôcť. Zároveň je známy fakt, že keď prijímame príliš veľa toxínov a naše orgány  ich nestíhajú spracovávať, tieto toxíny sa ukladajú do tukov, kde čakajú kým telo bude mať čas a energiu na vyriešenie situácie, resp ich vylúčenie. Ak sa niekto stravuje dlhodobo nevhodne, tak sa naozaj hromadia a sem tam to treba riešiť.

Na trhu je však veľmi veľké množstvo rôznych detoxikačných prípravkov a ponuka prodcedúr je taktiež široká. Nižšie uvádzam niekoľko možností, z ktorých nie všetky sú úplne účinné. Je však dôležité o nich vedieť, aby ste zbytočne nemíňali ťažko zarobené peniaze 🙂

detok smoothie

Druhy často ponúkanej detoxikácie (nie všetky možnosti sú správne :-)):

  1. Detoxikačné náplaste

Majú rôzne názvy, pochádzajú zväčša z číny a sľubujú zázračné odvedenie toxínov z tela cez chodidlá. V ponuke sú takmer všade, dokonca aj na zľavových portáloch. Žiaľ, nech som hľadala ako som chcela nenašla som jediný vedecký článok, ktorý by ich účinok dokazoval (ak ste našli, pošlite mi prosím na mail ). Cena nieje vysoká, vyskúšala som teda dva rôzne typy. Večer som náplasť nalepila zo spodnej časti (podotýkam umytého 🙂 ) chodidla a ráno som sa zobudila a náplasť bola tmavá a lepkavá. Znie to síce vierohodne, ale len kým sa nepozriete na zloženie. Sáčok náplaste obsahuje látku viažucu vlhkosť, niekoľko byliniek z ktorých nie všetky poznám a druh sladidla. Keď si dáte dokopy toto zloženie musí byť po 12 hodinách lepkavý mazľavý výsledok aj keby náplasť pokvapkáte čistou vodou.

      2. Detoxikačné vane a kúpele

Istý čas sa veľmi propagovali detoxikačné vaničky na chodidlá. Do vaničky dáte vodu, chlorid sodným zapnete ju a zrazu sa voda sfarbí na červeno a to sú vraj toxíny. Skúsila som, voda sa sfarbí v každom prípade práve vďaka zloženiu, ktoré mení skupenstvo vplyvom prúdu pri zapnutí vaničky, takže je úplne jedno či v nej nohy máte alebo nie, vyzerať bude rovnako.

Detoxikačné kúpele však myslím, že fungovať môžu. Existujú rôzne prísady do kúpela so silne zásaditým zložením, ktoré cez pokožku môžu nejaké škodliviny odviesť. Tieto prísady stoja oveľa menej ako procedúra vo vaničke, alebo samotná vanička. Pri detoxikačnom kúpeli však treba dbať na to aby netrval dlhšie ako 20minút. Taktiež som skúsila, či toxíny odišli netuším, ale na detox mysle to bol príjemný relax a čistá myseľ je taktiež dôležitá pre celkovú pohodu 🙂

     3. Ušné sviečky, rôzne prístroje, nástroje a iné procedúry

Priznám sa, že s týmito druhmi detoxikácie nemám osobné skúsenosti. Avšak taktiež som nenašla žiadny vedecky overiteľný zdroj, ktorý by ich účinnosť potvrdzoval. Je tam však predpoklad, že je to zbytočné ťahanie peňazí z peňaženiek ľudí, ktorí, keď majú zdravotný problém sú schopní uveriť čomukoľvek. Samozrejme placebo efekt môže fungovať, keď tomu naozaj veríte.

     4. Vitamínové a iné doplnky – zelený jačmeň, spirulina, bylinky, čaje, detoxikačné balíčky tabliet atď

Bylinky, riasy, jačmeň a podobne majú pre náš organizmus nespornú radu benefitov. Zväčša obsahujú vysoké množstvo antioxidantov, vitamínov, v prípade byliniek aj liečivých účinkov. Avšak trend je taký, že všetko čo má nálepku bio, detox atď stojí častokrát zbytočne veľa peňazí a účinných látok tam je nie vždy toľko, koľko je potrebné. Preto skôr ako na cenu sa pri kúpe pozrite na zloženie, množstvá účinných látok, prípadných konzervantov atď a hlavne hľadajte recenzie na internete 🙂 Tieto doplnky však netreba brať, ako niečo zázračné, čo vyrieši Vaše zdravotné problémy.

Mám skúsenosti s viacerými preparátmi. Kupujem si napríklad na jar spirullinu a na jeseň goji (alebo nazbieram šípky) a bylinky vo forme čaju pijem celoročne, samozrejme druhy striedam. Určite by som to nenazvala, že sa celoročne detoxikujem, jednoducho robím niečo pre svoje zdravie a imunitu 🙂

Taktiež si nemyslím že prípravky a balíčky za 100Eur a viac, ktoré predávajú najmä rôzne MLM spoločnosti by boli nevyhnutné pre úspešnú detoxikáciu. Určite neuškodia, ale za tie peniaze si môžete kúpiť oveľa viac neškodných vecí, napríklad wellness cez zľavový portál a budete sa s väčšou pravdepodobnosťou cítiť ako znovuzrodený 🙂

      5. Očista organizmu stravou

Ak ste sa dočítali až sem, gratulujem. Práve sa dostáve k jednoduchému a účinnému spôsobu detoxikácie 🙂 Teda záleží od toho, ako sa stravujeme počas celého roka. Pokiaľ to nebolo veľmi zdravo, bude taká jarná očista možno veľmi veľkou výzvou, zdravo stravujúci sa jedinci si nič nevšimnú a zrejme ju vlastne ani nepotrebujú 🙂 S detoxikáciou môže byť spojená aj jemná redukcia hmotnosti, ale určite počas nej nesmiete hladovať, aby ste si zbytočne nespomalili metabolizmus. V období, ktoré ste si určili na detoxikáciu sa treba stravovať zdravo a hlavne výživne, aby ste telu doplnili všetky živiny, ktoré mu nevhodným stravovaním chýbali.

Viac v ďalšom článku, kde sa budeme venovať čisto len stravovaniu a odporúčaným potravinám počas očisty organizmu 🙂

V článku niesú spomenuté všetky spôsoby detoxikácie, sú tu však tie najviac spomínané. Nieje zlé sem tam použiť nejaký doplnok, treba však vždy zvážiť, či stojí za tie peniaze a či je naozaj nevyhnutný. V prípade, že plánujete jesť vyprážané rezne a do toho užívať kúru za 200eur, tak veru účinná nebude 🙂 Samozrejme netreba zabúdať ani na pohybové aktivity.