Detoxikácia – ako na ňu?

Detoxikácia – ako na ňu?

Detoxikácia v zmysle, v akom sa často prezentuje, nieje pre telo nevyhnutná z dôvodu čistiacich mechanizmov v tele. Teda najmä v prípade, že máte optimálny zdravotný stav a váhu. Totiž je známym faktom, že v prípade, že prijímame príliš veľa toxínov a pečeň s obličkami ich nestíhajú spracovať, tieto toxíny sa obalujú tukom a ukladajú. Telo ich plánuje spracovávať, keď na to bude vhodný čas, pri dlhodobo nezdravej strave plnej polotovarov a fastfoodov ten čas nemusí prísť.

Veľa zdravotných problémov totiž vzniká práve z nedostatku vitamínov, minerálov a enzýmov potrebných na fungovanie tela, imunity a podobne. Počas bežného stravovania sa často vôbec nezamýšľame nad výživnými hodnotami jedla, ktoré jeme a určite si nikto večer nerobí tabuľky koľko ktorého vitamínu alebo minerálu cez deň prijal.

Takže môžete zabudnúť na drahé nákladné a najmä „zázračné“ detoxikačné metódy, ktoré všetko vyriešia za Vás. Žiaľ nevyriešia a po nejakej chvíli nebudete mať ani pocit dobre minutých peňazí.

Hlavné výhody detoxikácie:

  • Spomalenie procesu starnutia
  • Posilnenie imunity
  • Zbavenie sa odpadových látok
  • Prílev energie a pociť ľahkosti bytia (najmä vďaka ľahkej strave)
  • Silnejšie vlasy a nechty, krajšia pokožka (v prípade vážnejších problémov sa nedajú čakať zázraky počas jednej kúry)
  • Aj keď to nieje hlavným cieľom, je možnosť sa zbaviť aj niekoľkých prebytočných kíl, aby sa však efekt udržal, je potrebné niektoré zásady dodržiavať aj po období detoxikácie

detoxikácia

Návod:

  1. Je vhodné ísť k svojmu praktickému lekárovi a požiadať ho o odbery (ak sa dá v rámci preventívnej prehlaidky). Následne podrobne prekonzultovať výsledky a naozaj sa pýtať – čoho máte v tele málo, čoho prebytok atď a nedajte sa odbyť, že všetko máte v norme 🙂
  2. Na základe výsledkov si spravte zoznam, ktoré vitamíny a minerály Vášmu telu skutočne chýbajú. Spravte si zoznam, čo možno Vášmu telu nechýba, ale chceli by ste to doplniť – posilniť imunitu, zýrchliť metabolizmus a pod
  3. Následne stačí nájsť vhodné potraviny a zaradiť ich na obdobie detoxikácie do jedálnička vo zvýšenej miere – Nájdite si čas na vypracovanie jedálnička, uľahčí Vám to nákupy a ušetrí čas
  4. Telo je vhodné pripraviť na detoxikáciu postupne rovnako ako postupne nabiehať na klasický režim (cca 3-4dni)
  5. Do jedálnička zaraďte viac smoothie nápojov (minimálne 2 denne – desiata a olovrant) – ideálne množstvo podľa vašej aktuálnej váhy v rozmedzí 350ml – 400ml /porcia
  6. Každé ráno začnite s pohárom vody (min. 3dcl) a sem tam si do neho môžete dať aj citrónovú šťavu a chia semienka

Tipy:

Kupujte podľa možnosti mieste ovocie a zeleninu, tropické sa snažte čo možno v najlepšej kvalite. Počas tohto obdobia sa vyhýbajte mäsu a mliečnym výrobkom (vrátane masla) a lepku a výrobkom z bielej múky. Pečivo môžete konzumovať napríklad špaldové alebo ražné.

Pite len čistú vodu a bylinné čaje, žiadne umelé a farbené nápoje. Rovnako je vhodné obmedziť aj alkohol a kávu. Namiesto kávy vám energiu dodajú napríklad Chia semienka 🙂 Vyhýbajte sa umelým ochucovadlám a rafinovanému cukru.Snažte sa nesoliť, ak tak použite himlájsku soľ a len trochu, prípadne diétnu soľ, ktorá sa dá zákupiť v lekárňach.

zdravé potraviny

Recepty pre inšpiráciu:

Detoxikačné smoothie 1 – vhodné aj na poobedie/večer

Ingerediencie: 1 hrnček brokolice, kúsok petržlenu, zeleru, 1/2hrnčeka baby špenátu, mrkva, citrónová šťava

Postup: Všetky ingrediencie zmixujeme a podávame. V prípade nepriaznivej chuti môžeme pridať jablko.

Detoxikačné smoothie 2

Ingrediencie: 1/2 cvikly, 1/3uhorky, 1jablko, pár listov púpavy

Postup: Všetky ingrediencie zmixujeme a podávame. V prípade nepriaznivej chuti môžeme pridať jablko.

V kategórii recepty môžete nájsť inšpiráciu 🙂

Vedľajšie účinky:

Samozrejme ako pri všetkom, čo je pre telo neobvyklé môžu nastať isté vedľajšie účinky.

Prvé dni sa môže dostaviť únava, čo sa však neskôr vráti v podobe nového prívalu energie. Môže sa ukázať aj silnejší povlak na jazyku, chvíľkovo sa môžu zhoršiť problémy s pokožkou, ale v konečnom dôsledku bude pokožka vyzerať lepšie.

Pri skúšaní menej známych potravín sa však môžu objaviť príznaky alergie alebo intolerancie na ne a v tomto prípade ich odporúčam určite ďalej nekonzumovať.

Potraviny vhodné počas detoxikácie:

Ideálne všetka zelenina zelenej farby 🙂 Netreba zabúdať ani na zvýšený pitný režim a bylinné čaje – vhodné sú aj hotové detoxikačné zmesi.

Niekoľko tipov: cvikla, grep, šípky, žihľava, brokolica, citrón, zázvor, cesnak, karfiol, špenát, grep, avokádo, jablká, orechy, semienka, hnedá ryža, amarant, proso, brusnice, špargľa, koreňová zelenina, paradajky

Slovo na záver

Pri vytváraní jedálničku dbajte na vyváženosť, nie všetky free online jedálničky sú vhodné. Pri detoxikácii ide o prečistenie organizmu a nie aby sme hladovali alebo aby bol výrazne znížený energetický príjem. V prípade, že si neviete rady, kontaktujte ma na info@chutneafit.sk .

Zaraďte do svojho života aj viac pohybu a pozitívnym výsledkom sa nebudete stačiť čudovať 🙂 Dôležitý je aj kvalitný a dostatočne dlhý spánok.

Krátku detoxikáciu môžete robiť každý mesiac cca 3-4dni. Neexperimentujte prosím s klystýrmi a preháňadlami 🙂

Ak Vám počas detoxikácie niektoré recepty zachutia, neváhajte ich používať aj mimo nej 🙂